Yunanistan Son Hızla Silahlanmaya Devam Ediyor

 Yunanistan Son Hızla Silahlanmaya Devam Ediyor

Yunanistan Son Hızla Silahlanmaya Devam Ediyor

Komşu Yunanistan uzun süredir yapmadığı kadar fazla miktarda silaha yatırım yapıyor. Bu yatırım normal şartlarda tüm ülkelerin yaptığı bir yatırım olsa da Yunanistan’ın pek çok silah için para ödememesi ve Fransa tarafından bunların hibe edilecek olması işi çok daha farklı bir noktaya götürüyor.

Yunanistan Neden Silahlanıyor?

Türkiye ile Doğu Akdeniz’de yaşanan sıkıntılardan sonra silahlanmaya daha çok önem veren Yunanistan askeri gücünü arttırarak Türkiye’ye gözdağı vermeyi hedefliyor. Güncel askeri gücü ile Türkiye’nin karşısında durma ihtimali olmayan Yunan hükumeti bu açığını yeni silahlar alarak kapatmaya çalışıyor.

Doğu Akdeniz konusunda da en büyük müttefiki olan Fransa’dan hem savaş uçağı hem de savaş gemisi satın alarak askeri gücünü arttırmayı hedefliyor.

Fransa ile Pazarlıklar Sürüyor

Fransa kendi üretimi savaş uçakları ve savaş gemilerini Yunanistan’a satmaya hazırlanıyor. Henüz uçak ve gemilerin sayısı ve fiyatı net olarak belli olmasa da pek çok iddia ile sayıyı ve miktarı tahmin etmek çok da zor değil. Bu noktada en önemli durum Fransa’nın uçak ve gemilerin önemli bir kısmı için ücret almayacak olması ve fiyatlarda da önemli indirimlere gitmesidir.

Uluslararası arenada kar elde etmek amacıyla yapılan bu silah satışlarında büyük indirimler yapmak satıcıların işine gelen bir durum değildir. Bu açıdan bakınca Fransa’nın Yunanistan’ı silahlandırmaya çalışması akıllara gelmektedir.

Fransa Yunanistan’ın Silahlanmasını İstiyor

Büyük indirimler ve ödemelerde sağlanan kolaylıklara bakılınca Fransa Yunanistan’ın önemli oranda silahlanmasını istemektedir. Bu durum da Fransa’nın Doğu Akdeniz’den kar elde etmek için neler yapabileceğini gözler önüne seriyor. Doğu Akdeniz’de hakkı bulunmamasına rağmen Fransız hükumeti pastadan pay almak için Yunanistan’ın çağrılarını öne sürüyor.

Bu çalışmaların sonucunda enerji kaynaklarından en büyük payı almak isteyen taraf elbette ki Fransa. Yunanistan’ın bölgedeki haklarını da kullanarak bölgede aktif bir rol oynamak isteyen Fransa, Yunanistan’ın tam desteğini kazanmaya çalışıyor. Silahlanma konusunda yapılan yardımlar ve politik açıklamalara bakınca da durum çok net anlaşılıyor. Yunanistan’ın ise bu konuda Fransa’ya ne kadar izin vereceği merak konusu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın