TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil Kimdir?

 TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil Kimdir?

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil Kimdir?

Bir süredir Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) firmasının genel müdürü olarak görev yapan Temel Kotil Korona virüse yakalanmasının ardından Türkiye’nin gündemine oturmuştu.

Geçtiğimiz günlerde yoğun bakıma alınan, ülkenin önemli başarılarına sahip savunma firmalarından birinde genel müdürlük yapan Temel Kotil kimdir ve nerelidir?

Temel Kotil Nereli ve Eğitim Hayatı

Temel Kotil 3 Aralık 1959 tarihinde Rize’de doğmuştur. Üniversite eğitimine kadar olan süreyi Rize’de geçiren Kotil, daha sonra üniversite eğitimini almak üzere İstanbul’un yolunu tutmuştur. Burada İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Uçak Mühendisliği bölümüne başlamıştır.

1983 yılında İTÜ Uçak Mühendisliğinden mezun olan Temel Kotil daha sonra yüksek lisans yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nin yolunu tuttu. 1986 yılında Michigan Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra yine Michigan Üniversitesinde 1987 yılında Makine Mühendisliği üzerine yüksek lisans yapmış ve ardından 1991 yılında da Makine Mühendisliği üzerine doktora eğitimini tamamlamıştır.

Çalışma Hayatı

Doktora eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Temel Kotil, 1991 – 1993 yılları arasında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisi olarak hizmet vermiştir. yine aynı yıllarda bölüm başkan yardımcısı olan Kotil daha sonra 1993 – 1994 yılları arasında da Fakülte Dekan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

Sonraki dönemlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Koordinasyon Daire Başkanı olarak görev yapmaya başlamıştır. 2001 yılında ise ABD’de faaliyetlerinde devam eden bir üniversite tarafından misafir profesör olarak çağırılmış ve belirli bir süre boyunca hizmet vermiştir.

Önce THY Sonra TUSAŞ

2003 yılında Türk Hava Yollarında işe başlayan Kotil, ilk olarak Teknik Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonunda görev almaya başlamıştır. 2005 yılında THY’de Genel müdürlük pozisyonuna yükselen Kotil aynı zamanda Yönetim Kurulu üyeliğine de girmeye hak kazanmıştır.

2016 yılına kadar Türk Hava Yollarında görevine devam eden Kotil son olarak Ekim 2016’da TUSAŞ firmasından gelen bir teklif ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Genel Müdürü olarak göreve başlamıştır. Şirkette genel müdürlük pozisyonuna ek olarak daha eski tarihlerden beri gelen yönetim kurulu üyeliği görevini de yürüten Kotil, kariyerine bu şekilde devam etmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın