Türkiye Karşıtı Zirveden Sonra Doğu Akdeniz’de Nasıl Bir Politika İzlenecek?

 Türkiye Karşıtı Zirveden Sonra Doğu Akdeniz’de Nasıl Bir Politika İzlenecek?

Türkiye Karşıtı Zirveden Sonra Doğu Akdeniz’de Nasıl Bir Politika İzlenecek?

Korsika’da toplanan ve Akdeniz’e kıyısı olan Avrupa Birliği ülkelerinin katıldığı zirve Fransa öncülüğünde düzenlendi. Olayları ateşlemesi ve agresif tavırları ile bilinen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise Türkiye karşısında daha sert tavır alınmasını savundu.

Zirvede Neler Yaşandı?

Fransız liderin Akdeniz’de Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan gerilime çıkar endişesi ile dahil olmasından sonra durum Türkiye ile AB arasında bir soruna dönüşmüştü. Diğer AB ülkeleri durumu bu kadar büyütmeseler de agresif ve suçlayıcı tavırları ile Fransız hükumeti geri adım atmayarak tansiyonun yükselmesine göz yummuştu.

Zirvede yaşananlar ise Fransa’nın diğer Avrupa ülkelerini Türkiye karşısında kutuplaştırma çalışması ile geçti. Zirvede İtalya ve İspanya liderlerinin Fransız liderini sakinleştirerek daha yapıcı olmaya çağırdığı alınan bilgiler arasında.

İtalya’da Yunanistan’ın Arkasında

AB ülkelerinden olan ve Akdeniz’e kıyısı olan İtalya’da zirveden öncesine kadar tarafsızlığını korumasına rağmen zirveden sonra yaptığı açıklamalarda Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimini desteklediğini açıkladı. Türkiye’nin bölgedeki kararlılığını kırmak amacıyla Fransa’nın örgütlediği diğer Avrupa ülkeleri de farklı açıklamalar yapmaktadır.

İspanya ve Malta’dan yapılan açıklamalar da İtalya ile benzerlik gösterir nitelikte. Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin çalışma yaptığı bölgenin kıta sahanlığı konusunda yaşanan problemlerden fırsat bilen Yunanistan diğer Avrupa ülkelerini de arkasına alarak Türkiye’nin açıkladığı bölgeyi kabul etmediğini belirtmekte.

Zirveden Sonra İki Taraf Arasında Nasıl Bir Politika İzlenecek?

Zirveden çıkan kararlardan bağımsız olarak Türkiye attığı adımlardan dönmeme konusunda son derece kararlı. Bu noktada Türkiye’nin açıkladığı kıta sahanlığı bölgesi uluslararası diplomaside tamamen yasal ve geçerli. Bu durum karşısında çaresiz kalan Yunanistan da bölgedeki enerji kaynaklarından payını almak için başka yollara başvurmaya devam ediyor.

Bölgedeki haklarından vazgeçmeye niyeti olmayan Türkiye hem bölgenin hem de bölgede araştırma yapan Oruç Reis sismik araştırma gemisinin güvenliğin çok önem vermektedir. Bu noktadan sonra da geri adım atmaya niyeti olmayan Türkiye, Yunanistan’ın yapıcı bir teklif ile gelmesi durumunda görüşmeye açık olduğunu açıkladı. Bu noktadan sonra yaşanacak olanlar Yunanistan’ın hangi oradan yapıcı bir tavır sergileyeceğine bağlı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın