Tahta Kasalardan Kitaplık Nasıl Yapılır?

 Tahta Kasalardan Kitaplık Nasıl Yapılır?

Tahta Kasalardan Kitaplık Nasıl Yapılır?

Kitaplıklar hem işlevsel hem de estetik bir mobilyadır. Güzel tasarlanmış bir kitaplık ile ortamın görünümü çok olumlu yönde etkilenebilir.

Kitaplık tasarımları çok çeşit gösterse de evde basit şekilde yapılabilecek kitaplıklar da mevcuttur. Bu anlatım sayesinde hem ucuz hem de estetik kitaplıklar yapabilirsiniz.

Kitaplıklar İşlevsel ve Estetik Olmalı

Bir kitaplığın güzel görünmesi ve ortama ayak uydurması çok önemlidir ancak bunu yaparken işlevsel olmaması istenen bir durum değildir. Kitaplığın mümkün olduğunca çok kitap taşırken bunu estetik bir görünümle yapması ve bulunduğu ortama uyum sağlaması gerekir.

Kitaplık tasarımları bu nedenle önemlidir. Evde yapılan tasarımlarda da kişinin nasıl bir kitaplık istediği, kullanılacak odadaki mobilyalar ile uyumu ve kitaplık yaparken kullanılacak kasaların hangi renk olması gerektiği gibi durumlar düşünülmelidir.

Kasalardan Kitaplık Yaparken Malzeme Seçimi

  • Farklı amaçlarla kullanılan tahta kasalar kullanılarak kitaplık yapılabilir. Bu kasalar sıfır olarak alınabildiği gibi ikinci el kasalar da kullanılabilir.
  • Kasaların birbirleri ile birleştirilmesi aşamasında çivi kullanılmaktadır. Burada yapıştırıcı kullanılması risklidir çünkü kitaplık çalışma şartlarında sürekli olarak yük taşır. Bu yükleri taşırken yapışkanların zamanla kendini salma ihtimali yüksektir.
  • İstenen özellikte kasalar seçildikten sonra çivi ve çekiç ihtiyaç duyulan diğer malzemelerdir. Kitaplığın farklı bir renk yapılma düşüncesi varsa bu boyama işleminin kasaları boyayarak yapılması mantıklıdır.
  • Kasalar verniklenmiş ve boyanmış olarak monte edilirse işlemler daha rahat olur. Bunun sebebi montaj tamamlandıktan sonra kasaların pek çok noktasına erişmek daha zor hale gelir ve hem vernikleme hem de boyama aşamaları zorlaşır.

Kitaplığın Montajı Nasıl Yapılır

  • Kitaplığın tasarımı tamamen kişinin zevklerine bağlıdır. Buradan unutulmaması gereken şey bu mobilyanın yük taşıyacak olması sebebiyle en alt katlarının çok sağlam yapılmasıdır.
  • Alt katlara eldeki en sağlam kasalar yatay olarak koyulur. Burada gerekirse kasaların içi ekstra ahşap çubuklar ile desteklenmelidir.
  • Buna ek olarak kasalar hem yatay hem de dikey olacak şekilde yerleştirilebilir. Burada en önemli husus tabanın daha geniş tasarlanmasıdır. Bu durumda kitaplığın ağır yükler taşırken devrilmesi engellenmiş olur.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın