Oğuz Atay’ın Dillere Destan Romanı ‘Tutunamayanlar’ İncelemesi

 Oğuz Atay’ın Dillere Destan Romanı ‘Tutunamayanlar’ İncelemesi

Oğuz Atay’ın Dillere Destan Romanı ‘Tutunamayanlar’ İncelemesi

Türk Edebiyatının kült ve ödüllü eserlerinden birisi olarak nitelendirebileceğimiz usta yazar Oğuz Atay’ın kitapsever olmayan insanlar tarafından dahi bilinen “Tutunamayanlar” ‘ı… İçsel karmaşa, bireyin iç dünyası, psikolojik çatışma ve kargaşa gibi birden fazla kavram ile açıklanabilen, normalde kitap okuma alışkanlığı olmayan hatta olanların bile zorlandığı bir kitap. Oldukça da uzun (724 sayfa). Peki, Tutunamayanlar romanının karakterleri kim? Atay, bu eserde nasıl bir bakış açısını savundu? Gerçeklik veya ironi gibi post modern kavramları nasıl kullandı? İşte Tutunamayanlar eser incelemesi…

Karakter Analizleri ve Kurgu Hakkında

Kitabın adının da kurgusunun önemli bir boyutunda rol aldığını söylemek mümkün. Yazar, kitaptaki karakterleri hayatta “tutunan” ve “tutunamayan” etiketleri ile analiz etmeye çalışmış. Tam anlamıyla bir karakter yuvası hâlinde tanımlayabileceğimiz roman, zaman ve mekândan ziyade, tiplemelerinin üzerinde daha fazla durmuştur. Post modern akımın da asıl amacı “içe dönüş, bireyin iç dünyası” gibi kavramlardan meydana gelir. Döneminin akımlarına devrim niteliğinde bir giriş yapmış olan Atay, en çok sevilen karakter olarak Selim, Turgut, Süleyman, Nermin, Günseli gibi birden çok karaktere ve iç dünyaya yer verebilmek gibi zor olan bir işi başarmış. Her karakterden apayrı birer roman bile yazılabilir demek çok da yanlış olmaz. Kitapta yalnızca gerçek tiplemeler de değil, bunun yanında Turgut adlı karakterin bir iç karakteri olan, meşhur Olric adlı bir ruh eşi de vardır. Bu bağlamda o dönemin Türk romanında daha evvel işlenmemiş ve orijinal bir kurguya sahip.

Romanın Dili ve Yapısı

 Konunun ve karakterlerin yoğunluğunun yanında, çok da başarılı bir üslupta yazılmış bu roman, hakkında ne kadar inceleme yapılırsa yapılsın, okumadıkça, hatta tekrar tekrar okudukça farklı anlamlar ve öğütler kazanabileceğiniz bir başyapıt. Öz Türkçe kelimeleri de eserinde bolca kullanmış olan Atay, romanın içinde günlük, ansiklopedi, şiir, mektup vb. gibi çeşitli söylemlere yer vermişti.

Oğuz Atay’ın Vermeye Çalıştığı Mesaj Ne Olabilirdi?

Çok karışık bir içsel kargaşaya sahip, zaman zaman da karamsar bir kitap olduğunu söyleyebileceğimiz Tutunamayanlar’da, Atay ayrıca  “başkaldırmayı ve hicivli dili” bir araya getirerek, zor bir kombinasyonu kullandığını söylemek pekâlâ mümkün. Yine de her okunuşta ve her insanda farklı bir etki ve mesaj bırakabilen bu muhteşem yapıtı, her kişinin hayatı boyunca en az 1 kere okuması gerekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın