Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Ödüllü Filmi ‘Kış Uykusu’ İnceleme

 Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Ödüllü Filmi ‘Kış Uykusu’ İnceleme

Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Ödüllü Filmi ‘Kış Uykusu’ İnceleme

Türk sinematografisinin en önemli kişiliklerinden birisi olarak sayılan Nuri Bilge Ceylan, yalnızca yerel değil, aynı zamanda ulusal olarak da 7’den fazla Cannes ödülü ile uluslararası bir yönetmen kalitesine eriştiğini söylemek yanlış olmaz. Her bir sahnesinde sanata ve felsefeye dair parçalar bulabileceğiniz profesyonel çekimleri, müzikleri ve muhteşem kadrolarının üzerine, muazzam senaryolarıyla üstünlüğüne üstünlük katan yönetmenin, en başarılı ve bilinen filmlerinden 2014 yapımı Kış Uykusu incelemesi…

Karakterler ve Kurgusu

Öncelikle kadro seçimi yönünden bu yapımında Haluk Bilginer ve Demet Akbağ gibi çok usta oyuncular ile çalışması, filmin var olan kusursuzluğunu ikiye katlıyor. Filme geçecek olursak, “Aydın” adındaki, eskiden bir tiyatro öğrencisi olan kişinin bir bağlamda hayatını ele alıyor. Hayatındaki insanlarla olan ilişkilerini, kendi içsel ruh hallerini ve kendi içinde yaşadığı çatışmaları… Bu içsel duygularla beraber Ceylan’ın politik mesajlar da vermesi, filmi bir diğer başarılı kılan ögelerden şüphesiz. Nuri Bilge Ceylan’ın çok entelektüel ve bilgili olduğunu var sayarsak, bu tip bir içselleşmeyi “Aydın” bir insan üzerinden gerçekleştirmesi çok da şaşırılacak bir durum değil elbette.

Çekimler Hakkında

Filmde mekân olarak yine harikulade bir alan seçen Ceylan, Kapadokya’yı seçmiş Kış Uykusu için… Türkiye’nin günümüzde en çok turist çekmeye başlayan bölgelerinden olan Kapadokya, rüya gibi bir yer şüphesiz. Fakat bu rüya Nuri Bilge Ceylan ile harmanlandığında, ortaya ciddi manada bir şaheser çıkıyor.

Aldığı Ödüller

Çekildiği zamandan bu yana tam 5 büyük ödül ve “yabancı dilde en iyi film” kategorisinde 1 Oscar adaylığı kazanan fakat seçilmeyen bu film, başlıca Cannes olmak üzere; 47. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri, 20. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu ödülleri gibi birden çok prestijli ödüller kazanarak, Türk sinemasının çok kaliteli ve önemli bir tanıtımını yaparak, Türk halkına da gurur verdi. Ayrıca Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Nejat İşler, Melisa Sözen gibi filmin oyuncuları da Kış Uykusu ile birden çok ödül alarak Nuri Bilge Ceylan kadar tanınarak, iyi oyunculuk tahtlarını sağlamlaştıran isimlerden oldular.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın