HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

 HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

HES kodu ya da uzun adıyla Hayat Eve Sığar kodu, Korona virüs döneminde kişilerin hastalığa temas etme durumlarını incelemek için oluşturulmuş dijital bir koddur.

Kod başvuran herkesin adına oluşturulmaktadır. Bazı yerlerde zorunlu olarak istenen bu kod nedir?

HES Kodu Nedir?

HES kodu tüm vatandaşların takip edilerek Korona virüs içeren bölgelere ne kadar sıklıkla girdiklerini tespit etmektedir. Ülkede yaşayan her birey için bir kod oluşturulur ve bu kod aracılığıyla kişinin takip edilmesi sağlanır.

HES koduna sahip kişiler akıllı telefonlarına yükledikleri Hayat Eve Sığar uygulaması sayesinde anlık konum ile takip edilirler. Bu takip işlemi tamamen kişinin isteğine bağlıdır. Uygulama üzerinden takip seçenekleri kapatılabilir ya da açılabilir?

HES Kodu Nasıl Çalışır?

HES Kodu kişilerin yaptıkları seyahatleri ve girdikleri ortamları takip eder. Günümüzde uçak ve otobüs seyahatlerinde alınması zorunlu hale getirilmiş bu kod sayesinde kişilerin yaptıkları seyahatleri da takip etmek mümkün hale gelmiştir. Böylece kimin hangi oranda risk içerdiğini görmek de mümkün olmuştur.

HES kodu bizzat sağlık bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir sistemdir. Sağlık bakanlığı tarafından takip edilen bu kod ülke içindeki faaliyetlerde geçerli olup yurt dışı faaliyetlerini kapsamamaktadır. Buna istinaden Türkiye içindeki seferlerde istense de Türkiye dışındaki seferlerde HES kodu gerekmez. Türkiye’den çıkış niteliğindeki uçuşlarda ise HES kodu istenmektedir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodunu almak için birden fazla seçenek mevcut. Bunlardan ilki akıllı telefonlara kurulması mümkün olan Hayat Eve Sığar uygulamasıdır. Uygulamaya hali hazırda sahip olan vatandaşlar hemen giriş yaparak HES kodu oluşturabilirler.

Uygulamayı kurma durumu olmayan vatandaşlar da SMS yoluyla HES kodu alabilmektedirler. SMS atarken girilmesi gereken bazı bilgiler mevcut. SMS için sırasıyla HES yazıp her kelime arasında bir boşluk bırakarak T.C. kimlik numarası, kimlik belgesinin ön yüzündeki ser kodunun son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılarak 2023’e gönderilir.

Burada verilmesi gereken bilgilerden biri olan paylaşım süresi HES kodunun geçerlilik süresidir. Bu süre dolduktan sonra kişi HES kodunu tekrardan almalıdır. Aksi taktirde seyahat etmesi zorlaşır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın