Gökyüzüne Kadar Uzanan Dünyanın En Uzun Binaları

 Gökyüzüne Kadar Uzanan Dünyanın En Uzun Binaları

Gökyüzüne Kadar Uzanan Dünyanın En Uzun Binaları

Dünya üzerinde teknoloji geliştikçe inşaat teknolojileri de gelişmeye başlamıştır. İnşaat teknolojileri artık öyle bir konuma geldi ki ortaya çıkan yapılar karşısında şaşırmamak mümkün değil. Dünyanın pek çok yerinde farklı mega yapılar görmek mümkün hale geldi. Peki dünya üzerindeki en uzun 3 bina hangileri?

1. Burj Khalifa

Burj Khalifa ya da Burj Halife yapıldığı tarihten beri dünyanın en uzun binası olma unvanını taşıyor. 828 metre uzunluğu ile kendisine en yakın rakibinden bile 196 metre uzun. Bu devasa boyutu ile görenleri şaşkına çeviren binanın tam 163 katı faal olarak hizmet vermektedir.

Binanın mimarisi maruz kaldığı rüzgar basıncına dayanabilecek şekilde yapılmıştır. Gittikçe incelen ve sayısı azalan tüpler şeklinde tasarlanan bina özellikle sıcak aylarda güneşin etkilerine karşı koyabilecek şekilde tasarlanmıştır. Yapıldığı günden beri Dubai’nin en önemli ziyaret noktalarından biri haline gelmiştir. Öyle ki sadece bu binayı ziyaret etmek için bile pek çok turist gelmektedir.

2. Şanghay Kulesi

Çin’in en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Şanghay aynı zamanda dünyanın en uzun 2. binasına da ev sahipliği yapıyor. Uzunluğu 632 metreye ulaşan bina aynı zamanda modern tasarımı ile de dikkat çekiyor.

Bina bünyesinde 105 – 109 katları arasında bir de otel bulunmaktadır. Bu otel ise dünyanın en yüksek oteli unvanını elinde taşıyor. Binada kullanıma açık 128 kat bulunuyor.

3. Abraj Al Bait Kuleleri

Mekke’de inşa edilen bu yapı 601 metre uzunluğu ve 8 adet kulesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. İçinde bulunan bir adet devasa otel ise dünyanın en büyük otellerinden biri. Hac ibadetini gerçekleştirmek üzere bölgeyi ziyaret eden Müslümanların konaklaması amacıyla yapılmış otel en uzun kulede bulunuyor.

Bina dünyanın en uzun binası listesinde birinci sıraya oturamasa da başka bir konuda birinci sıraya oturmayı başarmış. Dünya üzerindeki en ağır yapı olma unvanına sahip binadan Kutsal Şehir manzarası izlemek de oldukça keyifli. Şehrin gelişiminde en önemli adımlardan biri de binanın inşaatı ile atılmıştır. Bölgede benzeri binaların yapılmaya devam edilmesi ise muhtemel.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın