Edward Hopper’ın En Ünlü Tablosu: Gece Kuşları İnceleme

 Edward Hopper’ın En Ünlü Tablosu: Gece Kuşları İnceleme

Edward Hopper’ın En Ünlü Tablosu: Gece Kuşları İnceleme

Sanat Tarihinin en ilginç ve orijinal tablolarından birisi Nighthawks (Gece Kuşları) . Soyutlanmayı ve kalabalığın ortasında dahi doruk noktalarında hissedilen günümüzün toplumsal yalnızlığını, tonları ve sadeliğiyle muazzam bir şekilde yansıtmış bu eser, sanatçının 1942 yılında boyadığı tablo, farklı perspektiflerden farklı görünümler elde edilebilmesiyle de büyülüyor. II. Dünya Savaşı’ndan kalan bir hüzün ve soyutlaşmanın sonucu olarak savunabileceğimiz bu tablo, şüphesiz Edward Hopper’ı modern zamanların en başarılı ressamlarından birisi yapmada çok büyük bir rol oynadı.

Birçok Alana Da Etki Etti

Bu kadar başarılı ve duygu aktarımını doğrudan karşıya geçirebilmiş bu eserin, elbette birden fazla alana etki etmemesi neredeyse imkânsızdır. Filmler, diziler, şarkılar, kitaplar, karikatürler vb. birçok dala ulaşabilmiş bu şaheser, yapıldığı gün satılmış. Şu anda da Chicago Sanat Enstitüsü’nde yer almakta.

Farklı Açılardan Farklı Görünebiliyor

Eserin farklı açılardan farklı şekillerde görünebilir olduğunu belirttiğimiz ayrıntılar, kadın ve erkeğin bir açıdan el ele tutuşuyor gibi görünmesi fakat bir diğer açıdan kafalarının birbirlerine dönük ve konuşmuyor olmayışları. Garsonun bir açıdan iki kişi ile sohbet ediyor gibi görünüyor olması fakat bir diğer açıdan önünde işi ile ilgileniyor olması ve daha birçoğu resimde dikkat çeken ve çok başarılı bir şekilde işlenmiş detaylar arasında yer alıyor. Biliniyor ki aynı taktiği yüzyıllar önce

Leonardo Da Vinci “Mona Lisa” adlı dünyaca ünlü eserinde de farklı bir bakış açısı ile işlemişti. Her bakışta farklı bir yüz ifadesi bulabileceğiniz tabloda, esere hangi köşeden bakarsanız bakın Lisa’nın gözleri size direkt olarak bakıyormuşçasına şekil alıyordu.

Teması Nedir?

Bu yöntemler resimleri elbette olduğundan daha gizemli ve büyüleyici kılabiliyor çünkü ne kadar realist çizilirse çizilsin bizlere oyun yapan veya farklı perspektiflerden farklı şekillerde görünebilen eserler her zaman seyirciyi bilinçaltından kaynaklansa gerek daha fazla etkilemekte. Bir de bu yöntemi soyutlama ve yalnızlık temalı kullanmış Hopper için, altın değerinde bir teknik olduğunu da söyleyebiliriz. Melankolik, monoton hali elbette yalnızca teknikleri ve karakterleri ile değil, ayrıca koyu ve kasvetli renkleri kullanması ile de pekiştirilmiş.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın