Dünyanın En Pahalı 8 Elementi

 Dünyanın En Pahalı 8 Elementi

Dünyanın En Pahalı 8 Elementi

Dünyada en pahalı elementin altın olduğu düşüncesi tamamen yanlış olup altından çok daha pahalı olan pek çok element bulunmaktadır. Bu elementler genelde doğada az bulunduklarından ya da kullanılma amaçlarından dolayı çok pahalı olabilmektedir.

  1. Antimadde

Maddenin zıttı manasına gelen antimadde 1928 yılında İngiliz fizikçi Paul Dirac tarafından keşfedilmiş olup Elon Musk’ın üzerinde çalışmalar yaptığı bir element çeşididir. Gramının güncel fiyatı US$62,5 trilyon olup ilerde pek çok teknolojik cihazda kullanılması düşünülüyor. Dünyanın en zengin insanlarının serveti bile bu maddenin bir gramını almaya yetmemektedir. Bu element bilim kurgu filmlerinin bazı sahnelerinde de geçmiştir. Eğer antimadde, zıttı olan madde ile karşılaşırsa birbirlerini imha ederler ve böylece etrafa enerji saçarlar.

  • Fransiyum
Fransiyum

Reaktif özellikleri yüksek olan bu elementin de gramının güncel fiyatı US$1 milyar olup bu kadar pahalı olmasının sebebi; bulunduktan tam 22 dakika sonra buharlaşarak ortadan kaybolmasıdır. Bu yüzden daha çok tıbbi alanlarda kullanılmıştır. Hatta Fransiyum elementinin kanser tedavisinde önemli bir yer, olduğu da keşfedilmiştir. Bu element daha çok tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır.

  • Kaliforniyum

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar neticesinde 1950 yılında bulunan bu elementin gramının güncel fiyatı US$27 milyardır. Bu kadar pahalı olmasının sebebi yılda sadece yarım gram üretilebilmesidir. Bu element nükleer reaktörlerin başlatılma çalışmalarında kullanılmaktadır.

  • Karbon
karbon-nedir-en-pahalı-element

Elmasın hammaddesi olan karbon ayrıca canlı yaşamı için vazgeçilmez bir unsurdur. Gramının güncel fiyatı US$65 bin olan bu elementin kullanım alanı elmas yapımı, mürekkep ve boya imalatı, çelik yapımı olup bu kullanım alanları karbon dizilimine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

  • Plütonyum
Plütonyum

Radyoaktif özellikleri yüksek olan bu elemente dokunmak bile bedende büyük hasarlara yol açmaktadır. Satın alınması için bile bazı izin belgelerine ihtiyaç duyulan bu elementin gramının güncel fiyatı US$4 bindir. Daha çok nükleer silah ve nükleer reaktörlerin hammaddesi olarak kullanılmaktadır.

  • Platin
Platin

Sert ve düşük reaktif özelliklere sahip olan bu metalin gramının güncel fiyatı US$60 olup özellikle takı alanında kullanılır. Bunun dışında otomotiv ve sağlık sektöründe de kullanılmakta olan bu elemen sıcaklığa karşı oldukça fazla bir direnç göstererek aşınmaya uğramaz. Çok nadir olarak bulunduğundan ihtiyaca göre yılda en fazla 2 ya da 3 ton üretilmektedir.

  • Altın
altın-nedir

Dünyada elementler arasında en çok bilinen ve birikim için en çok tercih edilen bu element özellikle mücevher imalatında kullanılmaktadır. Bunun dışında elektrik-elektronik aletler, diş yapımı, inşaat sektöründe de büyük bir kullanım alanına sahiptir. Gramının güncel fiyatı US$56 olup parlak ve sarı bir renge sahiptir.

  • Rodyum
Rodyum

Platin grubuna ait olan bu element kıymetli metaller arasında dünyada en pahalı üçüncü metal elementi olup gramının güncel fiyatı US$58’dir. Özellikle otomotiv sektöründe kullanılan bu element burada katalitik konvektörlerde katalizör olarak kullanılmaktadır. Ayrıca mücevher imalatında mücevherlerin daha güzel bir görüntüye ulaşabilmesi için kullanılmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın