Dolardaki Yükselişi Durdurmak Mümkün Mü?

 Dolardaki Yükselişi Durdurmak Mümkün Mü?

Dolardaki Yükselişi Durdurmak Mümkün Mü?

Son dönemlerde sürekli olarak yükselen ve rekor üstüne rekor kıran dolar kuru Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Kur farkından dolayı ekonomik anlamda pek çok noktada etkisi olan Dolar kurundaki yükselişin ne zaman duracağı ise merak konusu.

Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar genel anlamda dünyada önem arz eden bir para birimidir. Dolar kurunun bu kadar önemli olmasının sebebi özellikle dünya çapında ticarette sıklıkla kullanılmasıdır. Durum böyle olunca doların değeri de büyük önem arz etmektedir.

Doların yükselişi ise Türk Lirası karşısında gerçekleşmektedir. Genel anlamda bakıldığında Dolarla sık sık kıyaslanan Euro karşısında Dolar kuru normal değerinin altına düşmektedir. Bu duruma bakıldığında da yükselen Doların değeri değil düşen Türk Lirasının değeridir.

Yükseliş Euro İçin De Söz Konusu

Ülkemizde bir süredir aynı yükseliş Euro için de geçerli. Bu açıdan bakıldığında genel anlamda dünyadaki para birimleri karşısında Türk Lirası değer kaybetmektedir. Bu durumun birden fazla sebebi vardır. En temelinde bir malın değerli olması arz durumunun talepleri karşılayamamasından kaynaklanır.

Türkiye’ye giren döviz miktarı çıkan miktardan daha azdır. Bu nedenle ülkede bulunan döviz miktarı toplamda ihtiyacı karşılamak için yeterli gelmemektedir. Buna bağlı olarak da talepteki artışla birlikte döviz kurlarının değeri de Türk Lirası karşısında yükselmektedir.

Yükseliş Ne Zaman Duracak?

Yükselişin durması için birden fazla seçenek vardır. Bunlar:

  • Ülkede Döviz Girişinin Artması
  • Faiz Uygulamaları
  • TCMB politikaları

şeklinde sıralanabilir. Ülkeye daha fazla dövizin girmesini sağlamak ya da ülkeden çıkan dövizin azalmasını sağlamak önemli parametrelerden biridir. Buna ek olarak faiz uygulamaları da büyük önem arz ediyor.

Ülkemizde son dönemlerde faiz artışına gitmeden döviz kurlarının sabit tutulması çalışılmaktadır. Faiz hamlesi bir ülkenin döviz kurlarını sabit tutmak ya da düşürmek için kullandığı son seçenektir. Türkiye bu kozu 2019 yazında kullanarak dolar kurunu baskılamayı başarmıştı ancak bu seçenek aynı zamanda son derece tehlikeli. Faiz ile döviz kurunun durdurulması son seçenek olduğu için bu dönemlerde bu seçeneği kullanmadan dövizin dengelenmesi denenmektedir. Bu nedenle yükseliş bir süre için normaldir ve zamanla döviz değerini bularak düşüşe geçecektir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın