Doğu Akdeniz’de Son Durum: Yunanistan Aradığı Desteği Bulamadı!

 Doğu Akdeniz’de Son Durum: Yunanistan Aradığı Desteği Bulamadı!

Doğu Akdeniz’de Son Durum: Yunanistan Aradığı Desteği Bulamadı!

Doğu Akdeniz’de enerji arayışları Türkiye ile Yunanistan arasındaki iplerin iyice gerilmesine sebep oldu. Geçtiğimiz dönemlerde Türkiye, Libya ile yaptığı anlaşma sonucunda araştırma yapabileceği sınırları genişletmişti. Bu anlaşmaya dayanarak Oruç Reis gemisi için üst üste Navtex’ler yayınlayan Türkiye son hızla enerji kaynaklarının arayışına girmiştir.

Enerji Arayışı Tansiyonu Arttırdı

Akdeniz’de Türkiye’nin yasal hakkı olan bölgede enerji arayışında olması Yunanistan ile tansiyonun artmasına sebep oldu. Yunanistan bölgenin kendi deniz sınırları içinde olduğunu savunsa da bu noktada herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır.

Türkiye arama hakkı olan bölgede Oruç Reis gemisi ile çalışmalarına devam ederken olası bir taciz durumuna karşın gemi uzun süredir donanma tarafından korunmaktadır. Buna ek olarak SİHA ve savaş jetleri de bölgenin güvenliğini sağlamaktadır.

Yunanistan bölgeden Türkiye’yi korkutarak çıkarmak için misillemeler yaparken Türkiye’nin kararlı duruşunu kırmak için başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinden destek istemişti. Bu destek sonrasında ülkelerle ortak tatbikatlar yapan Yunanistan, Türkiye’nin misliyle verdiği karşılıklar sonucunda çaresiz kaldı.

Avrupa’nın Desteği Kesildi

Avrupa birliğinden destek bekleyen Yunanistan bir süre önce Almanya gibi Avrupa ülkelerinin desteğini almıştı. Bu destekler Fransa dışında herhangi bir eylem içermezken Avrupa Birliği de Yunanistan’ın bu durumda savunulması gerektiğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’nin Türkiye üzerinde yaptırımları olabileceğinden bahsedilmesine rağmen Avrupa Birliği bunun tam tersi davranarak Türkiye’ye teşvik paketleri önererek ekonomik ortaklıklar teklif etmişti.

Yunanistan’a Verilen Destek Neden Kesildi?

Yunanistan bölgede her ne kadar sorun çıkarsa da uluslararası kanunlar önünde Türkiye’nin hakları geçerlidir. Yasal olarak Türkiye’nin bölgede yaptığı tüm faaliyetler meşrudur ve bu durumda Türkiye’ye karşı gelerek başta Yunanistan olmak üzere hiçbir ülke çıkar sağlayamaz.

Bunun dışında tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs pek çok ülkenin ekonomisinde sarılması güç yaralar açmıştır. Bu yaralar sonucunda Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülke bir savaşa girecek ekonomik güce sahip değil. Savaşların gerektirdiği astronomik bütçeler şu an pek çok ülke tarafından ödenebilir olarak görünmediği için pek çok ülke savaş seçeneğinden kaçınmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın