Daha Hızlı Bir Yaşam Modeli: 5G İletişim Teknolojisi

 Daha Hızlı Bir Yaşam Modeli: 5G İletişim Teknolojisi

Daha Hızlı Bir Yaşam Modeli: 5G İletişim Teknolojisi

İnternet, insan yaşamında olmazsa olmaz konuma gelmiş bir kavramdır. Gelişen teknolojik gelişmeler sayesinde internet de bu gelişmelerden nasibini alıyor. Özellikle; 5G teknolojisi avantajları ve dezavantajlarıyla gündemde oldukça büyük bir yer bulmakta.

5G Teknolojisi Nedir?

5G; hücresel ağların en verimli, en hızlı, en etkin çalışan halidir. Önceden var olan 1G, 2G, 3G, 4G teknolojik iletişim sistemlerindeki “G” harfi “generation” kelimesinden “nesil” anlamına gelmektedir. Yani 5G, 5. Nesil anlamına gelmektedir. Kısa bir şekilde özetlenirse 5G teknolojisi, 1G teknolojisinin 5 kez işleme geçerek değişmiş halidir.

G Teknolojisinin Kısaca Öz Geçmişi

 • 1G Teknolojisi

Analog veri ile çalışarak ses iletişimi yapan nesildir.

 • 2G Teknolojisi

Sayısal veri kullanarak ses iletişimi yapan nesildir.

 • 3G teknolojisi

Data ve internet taşımacılığı yapan nesildir.

 • 4G Teknolojisi

3G teknolojisinin ilerlemiş hali olarak data ve internet taşımacılığını hızlı bir şekilde yapan nesildir.

 • 5G Teknolojisi

4G teknolojisinin en ilerlemiş halidir.

5G Teknolojisinin Avantajları

 • 5G teknolojisi, 1Gbps üzerinde çok hızlı bir internet taşımacılığını sağlar. Zamandan tasarruf ederek işler kolaylaşır.
 • 4G teknolojisinin kırsal alandaki internet sorununa 5G teknolojisi büyük bir çözüm sunmakta. Böylece kırsal kesim de dijital pazarlara katılabilecek.
 • 5G teknolojisi, minimum seviyede enerji harcadığından akıllı telefonların şarjı aniden bitmeyecek.

5G Teknolojisi Dezavantajları

 • Bu teknoloji sadece yeni çıkan telefon modellerinde geçerli olacak. Bu yüzden 5G etkinleşince 4G etkisini yitireceğinden eski telefonların da değişmesi gerekecek.
 • 5G, yazılımla oluşturulan bir ağ sistemi olduğun siber saldırılara karşı savunmasızdır. Yani akıllı telefonlardan herhangi bir bilgi çalınması durumunda 5G buna engel olamaz.
 • 5G teknolojisi nedeniyle baz istasyonları birbirlerine çok yakın mesafelerde kurulacak. Bu nedenle oldukça büyük bir radyasyon sistemine maruz kalınacak.

4G ile 5G Teknolojilerinin Farkı

5G teknoloji ile 4G teknoloji arasındaki en büyük fark; internet hızlarındaki değişikliktir. 5G teknoloji 4G teknolojinin internet hızından 20 kat daha hızlı bir seviyededir. Yani 20 saatte inecek bir dosya 5G teknoloji sayesinde 1 saatte indirilebilir.

Nesnelerin İnterneti

5G teknoloji sayesinde telefon ve bilgisayarların dışında evdeki birçok eşya da internete bağlanabilecek. Televizyon, saat, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı vb. eşyalar internete bağımlı hale gelecek. Bu yüzden 5G teknolojisine “Nesnelerin İnterneti” de denilmiştir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın