Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

 Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik kişinin gelecek dönemlerde finansal durumunu garanti altına almak için başvurduğu sistemlerden biridir. Bireysel emeklilik sisteminde kişi çalıştığı süre boyunca birikim yapar ve emeklilik hakkından sonra bu birikimlerini istediği şekilde geri alabilir.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminde kişi çalıştığı süre boyunca kendi belirlediği tutarlarda ödeme yaparak birikim yapabilir. Bu belirlediği tutar için yine kendi istediği sıklıkla ödeme yapması da mümkündür.

Bireysel emeklilik imkanı sunan sigorta şirketleri bu parayı biriktirirler. Kişinin emeklilik süresi dolana kadar istediği zaman çekebileceği bu para emeklilik hakkından sonra çekilirse devlet desteği anlamında da hiç kesintiye uğramadığı için tutar daha yüksek olur. Emeklilik hak edildikten sonra biriken tutar aylık maaş olarak ya da toplu para olarak alınabilir.

Bireysel Emeklilikte Devlet Desteği

Bireysel emeklilikte paketi satın alan vatandaşların birikimlerine devlet desteği sağlanmaktadır. Bu destek tutarı sabit oranda olmaktadır. Birikim tutarının %25’lik kısmı devlet tarafından destek olarak yatırılmaktadır. Bu destek tutarı belirli şartlarda kişiye kesintisiz olarak verilir.

Desteğin kesintisiz alınabilmesi için en önemli şart kişinin emeklilik dönemine kadar parayı çekmemesidir. Birikim emeklilikten önce bozulursa her firmanın kesinti konusunda farklı politikaları vardır. İlk 5 yıl içinde birikimin çekilmesi durumunda devlet desteğinin alınması mümkün değildir. Daha sonraki yıllarda çekilmesi durumunda da zaman geçtikçe kesintinin miktarı azalmaktadır.

Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik bankalar ve sigorta şirketleri tarafından yapılmaktadır. Bireysel emekliliğe başvuru hem online platformlardan hem de şubelerden yapılabilir. Acente ve banka şubelerinden başvuru yaparken aynı zamanda bilgi almak da mümkündür.

Bireysel emeklilik ödemeleri kişinin istediği zaman başlar ve yine ödemeler kişinin istediği tutarda ve istediği sıklıkla olmaktadır. Bunun dışında en büyük avantajı kişinin ödemeleri dondurma hakkının olmasıdır. Ödeme yapamayacak durumda olduğunda kişi sigorta şirketini arayarak ödemelerini belirli bir süre boyunca durdurabilir.

Bu şekilde avantajlarla ve imkanlarla para biriktirerek geleceğe yatırım yapmanın bir ücreti yoktur. Sigorta şirketleri kişinin birikimini yapmak için bir ücret talep etmemektedir. Bu durum hem müşteri hem de banka için karlı olmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın