Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar Kimdir?

 Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar Kimdir?

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar Kimdir?

Bir aile firması olarak başlayan Baykar firması günümüzde Türkiye’nin önemli savuma sanayii şirketlerinden olmayı başarmıştır. Şirketin beyin takımından olan Haluk Bayraktar başarılı kariyeri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Son olarak da Ukrayna Devlet Başkanı tarafından kendisine verilen Devlet Nişanı ile adından bahsettirmeyi başarmıştır.

Haluk Bayraktar Kimdir?

1978 yılında İstanbul’da doğan Haluk Bayraktar Lisans eğitimi için Ankara’nın yolunu tutmuştur. Burada Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği eğitimini tamamlayan Haluk Bayraktar 2000 yılında mezun olmuştur. Zaman kaybetmeden Amerika’da eğitim almak için yüksek lisans yapmaya başlayan Bayraktar 2002 yılında Columbia Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesini almıştır.

İlk olarak yine aile şirketinin faaliyetleri kapsamında Mili ve Özgün İnsansız Hava Aracı geliştirilmesinde görev almıştır. Bu şirketteki görevlerini mühendis yöneticisi olarak yapan Bayraktar, daha çok işlerin yönetilmesinde ve yönlendirilmesinde görev alarak şirketi desteklemiştir.

Ukrayna Devlet Başkanı Tarafından Devlet Nişanına Layık Görüldü

Geçtiğimiz dönemlerde Ukrayna Devleti tarafından devlet nişanına layık görülen Haluk Bayraktar iki ülke arasındaki ilişkiler açısından da büyük öneme sahip adımlar atmıştır. Ukrayna ile havacılık ve insansız hava araçları konusunda iş birliği yapmak isteyen Baykar firmasının temsilcisi olarak Ukrayna’da yaptığı olumlu faaliyetler sonucunda bu nişana layık görülmüştür.

Haluk Bayraktar’ın ve tabi ki de firması Baykar’ın bu faaliyetlerinin arkasında hem firma hem de iki ülke adına çok önemli bir yatırım var. Dünyanın önemli uçak üreticilerinden olan, Sovyetler döneminde tüm dünyada adından bahsettiren Antonov firması ile uçak ve hava aracı üretimi konusunda ortak çalışmalara girmeye hazırlanan Baykar firması adına görüşmeleri Haluk Bayraktar yapmaktadır.

Ukrayna Heyeti de Baykar Üretim Tesislerini Ziyaret Etti

Dünyanın önemli İHA ve SİHA üreticileri arasına girmeyi başarmış yerli ve milli firma Baykar, Ukrayna Başkan Yardımcısının önderliğinde gelen bir heyeti tesislerinde ağırladı. Bu ziyaret ile birlikte firmanın faaliyetlerinin ne kadar beğenildiği ve ciddi olduğu anlaşılabilir.

Bu ziyaretin ardından firmanın Türkiye adına son derece önemli olan milli uçak projesine başlaması söylentileri ortaya çıkmıştır. Bunun dışında Ukrayna’ya İHA ve SİHA satışlarının yapılması da gündemdedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın