Altın İlerleyen Dönemlerde Nasıl Bir Profil Çizecek?

 Altın İlerleyen Dönemlerde Nasıl Bir Profil Çizecek?

Altın İlerleyen Dönemlerde Nasıl Bir Profil Çizecek?

Son dönemlerin yükselen trendi haline gelen altın son 1 senelik profilde en çok kar sağlayan yatırım aracı olma unvanını eline aldı. Fiyatları sürekli olarak artan ve beklentilerden önce çok daha yüksek değerlere ulaşan altının yükselişi ne zaman duracak?

Altın Neden Yükseliyor?

Altının sürekli olarak yükselmesinin farklı sebepleri var. Bunlardan biri altına olan talebin tüm dünyada sürekli olarak artıyor olması. Bu talebin artması ile birlikte altının ons fiyatı da sürekli olarak artıyor. Aynı zamanda salgın döneminde yatırım yapmak isteyen pek çok kişi borsaya güvenmekte zorluk yaşadı. Buna ek olarak düşen faiz oranları sebebiyle mevduat hesapları da karlı seçenekler arasından çıktı. Bu durumda hem karlı hem de güvenli bir seçenek olarak altın kaldı. Altına olan bu talep de altın fiyatlarını sürekli olarak arttırdı.

Altının Türk Lirası Karşısındaki Değeri

Bakıldığı zaman altın Türk Lirası karşısında çok ciddi bir değer kazancı yaşamaktadır. Bu yükseliş süreci uzun bir süredir devam ediyor ve yıl sonunda ulaşılması beklenen rakamlar çoktan görüldü. Bunun sebeplerinde biri de Türk Lirasındaki değer kaybıdır. Dünyadaki diğer güçlü ve geçerli para birimlerine karşı önemli miktarda değer kaybeden Türk Lirası sebebiyle ülkede altın fiyatları daha da hızlı artmaktadır.

Dünya çapında Altının ons fiyatı Dolar üzerinden bile artış gösterirken Türk Lirasının Dolar karşısındaki değer kaybı da eklenince altındaki yükseliş daha da durdurulamaz hale gelmiştir.

Yükseliş Ne Zamana Kadar Devam Edecek?

Altında yaşanan yükselişi etkileyen:

  • Yüksek Talep
  • TL’deki Değer Kaybı
  • Salgın Sürecinin Etkisi

parametreleri takip edilmelidir. Altındaki fiyatlanma durumu salgın sebebiyle yatırımcıların diğer yatırım araçlarına güvenmemesi durumunda dolayı altındaki talebi de arttırmaktadır.

Bu açıdan bakıldığında salgının etkileri hem Türk Lirasındaki değer kaybını tetiklemekte hem de altına olan talebin artmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle salgın sürecinde uygulanacak kısıtlamalar büyük önem arz ediyor. Firmaların çalışmalarının yeniden durdurulması gibi durumlarda yatırımcılar “Güvenli Liman” olarak görülen altından çıkarak risk almayı pek istemeyecektir. Bu nedenle aslında en önemli parametre salgının seyridir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın