ABD Güney Kıbrıs’a Uyguladığı Silah Ambargosunu Neden Kaldırdı?

 ABD Güney Kıbrıs’a Uyguladığı Silah Ambargosunu Neden Kaldırdı?

ABD Güney Kıbrıs’a Uyguladığı Silah Ambargosunu Kaldırıyor

1987 yılında beri ABD tarafından Güney Kıbrıs Rum Kesimine uygulanan silah ambargosu 2020 itibariyle son buluyor. Son derece önemli olan bu karar bir süredir Amerikan meclisinde tartışılıyordu. Meclisten geçen bu kararı Başkan Trump da onayladı.

Ambargo Ne Zaman Başladı?

ABD 1987 yılından beri Güney Kıbrıs Rum Yönetimi üzerinde ölümcül olmayan silahların ticaretinde belirli kısıtlamalar uyguluyordu. Bu kısıtlamaların amacı olarak da bölgeden yapılan çok sayıda silah kaçakçılığı örnek verilmekteydi.

Son dönemlerde bu ambargonun kaldırılması gündeme geldikten sonra da tartışmalar başladı. Meclisin tartışmalar neticesinde aldığı karar ise ambargonun kaldırılması yönünde oldu. Bu açıklamayı ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptı.

Ambargo Neden Kalktı?

Ambargonun kaldırılmasında en önemli kilit nokta ABD’nin Doğu Akdeniz’deki oyuna girmek istemesidir. Bu bölgede yasal hakkı olmadığı için müdahale edemeyen Amerika kendisine yasal bir yol arayışına girmişti. Elinde bulunan kozlardan biri olan ambargoyu kaldırarak GKRY ile arasını düzeltmeyi hedefleyen ABD bu şekilde bölgeye müdahale imkanı da bulmayı hedeflemektedir.

Bölgede yasal olarak hakkı bulunan bir ülkeye yaklaşmak için tek şansı konumuna gelen GKRY aynı zamanda mantıklı bir hedef. Yunanistan’ı AB’ye kaptıran ABD bu hamle ile bölgeye giriş yapmanın da bir yolunu bulmuş oluyor. Aynı zamanda elinde bulunan ambargo kozu ile GKRY son derece memnun edilmiş oldu.

Türkiye Karara Tepkili

Ankara’dan yapılan açıklamalar ise direkt olarak karara tepki gösterir nitelikte. Kararın bölgedeki barış ve istikrarı bozarak çözüm sürecine zarar vereceğine inanan Ankara kararı kınadığını açıkladı. Kıbrıs adasında Rumlar ve Türkler arasında yaşanan sorunlar sebebiyle hal karasında ciddi çatışmalar yaşanmıştı. Bu çatışmalar sonucunda pek çok kişinin ölmesi sonrasında Türkiye Kıbrıs’a müdahale ederek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlamıştır.

Bu süreçte Güney kesiminin saldırgan ve şiddet içeren tavırları sebebiyle ABD tarafından da bölgeye silah ambargosu uygulanmaya başlamıştır. 1987 yılından beri devam eden bu ambargonun bir diğer sebebi olarak da silah kaçakçılığının ada üzerinden yoğun olarak yaşanmasıdır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın