Başarılı Olmak İçin Yapılması Gereken 7 Kural

 Başarılı Olmak İçin Yapılması Gereken 7 Kural

 Başarılı Olmak İçin Yapılması Gereken 7 Kural

Hepimiz hayatımızda birçok şey istiyoruz ve bunları gerçekleştirmek için çok çaba sarf ediyoruz. Düzenli spor yapmak, iş hayatında ilerlemek, çok para kazanmak gibi birçok detaylı programlar yapıyoruz. Sert başlangıçlarla güzel başladığımız işler tepetaklak oluyor. Başta iyi giden işlerimiz, programlarımız bir anda sekteye uğruyor ve devam edemiyoruz.

Aslında her şey burada başlıyor. Kendimizi geliştirme, hep daha iyi olma planları yaparken bir türlü işe kendimizi adapte edemiyor ve o işe başlayamıyoruz. Bu durum bizi başarısızlığa itiyor ve en önemlisi kendimize olan inancı kaybediyoruz. Ben ne yaparsam yapayım başaramıcam diye kendimize telkinler vermeye başlıyoruz. Psikolojide buna “öğrenilmiş çaresizlik” diyoruz. Yaptığımız ve hayalini kurduğumuz işlerde başarısız olmamızın 2 temel nedeni vardır.

  1. O işe başlayamamak
  2. İstikrarsızlık

 “Başlamak, bitirmenin yarısıdır.” Hayalini kurduğumuz ve olmasını istediğimiz şeylerde önceliğimiz başlamak olmalıdır. Türlü fikirler, türlü planlarla beynimizi günlerce ve ya aylarca meşgul ederiz. Sonucunda ben bunu yapamam ki, ya da bu iş bana göre değil gibi türlü vesveselere kapılırız. Aynı şekilde çok iyi başladığımız herhangi bir işte bu devam etmez deyip, bir anda bırakabiliyoruz. Hâlbuki o işi bitirmenin diğer bir yoluda istikrardır. Buradan yola çıkarak başarılı olmanın 7 kuralını sıralayalım

Kendini Tanımak

Kendimizi tanımadan hangi işi yaparsanız mutlu olabilirsiniz, bilemezsiniz. Ve ya hangi işe becerinizin olduğunu keşf edemezsiniz. Başarı kendini bilmekten, tanımaktan geçiyor. Ve bu sayede vizyonunuzu belirliyorsunuz.

  • Vizyon Sahibi Olmak

Bir işe başlamak için vizyon sahibi yani bir amacınız, hayaliniz olmalı. Amaca bağlanmayan bir işte istikrar sağlayamaz ve menzile ulaşamazsınız. Örneğin üniversiteyi kazanıp, puan hangisine yeterse ona tercih yapan bir öğrencinin, ilerde sevmediği bir işi yapması muhtemeldir ve amaca bağlı olmadığı için karamsarlığa düşebilir. Ama vizyonla üniversiteye giriş yapan bir öğrenci hayatı boyunca öz güveni yerinde bir birey olarak başarı basamaklarını çıkacaktır.

  • İşe Başlamak

Vizyon sahibi olan bir bireyin başarmanın yarısına gelmesi, hayalini kurduğu o işte başarılı olması, o işe hemen başlamasıdır. Hatta 20 dk içinde başlamalıdır. Başlamadığı sürece o işte başarılı olup olmadığını hiçbir zaman bilemeyecektir.

  • Azim

Bir işe başladığımızda bazen çalışıp, bazen çalışmıyorsak yeterince azim sahibi değiliz demektir. Başarılı bir iş asla boşluk kabul etmez. Azimle vizyonunuzu belirlediğiniz işe adapte olmalı ve düzenli bir şekilde çalışmalısınız.

  • Mazeret Üretmemek

İşe başlamadan önce nasıl yapıcam, ben onu yapamam gibi mazeretler üretiriz. Başladıktan sonrada bu iş bana göre değil deriz. Mazeret bize uzatılan bir başarısızlık, güvensizlik aslında. İnsan mazeret üretmediği zaman menzile ulaşabilir. Başarı mazeretsiz gelendir.

  • Başarısızlıktan Korkmamak

Genelde bir işe başlarken başarısız olucam diye o işten defalarca vazgeçeriz. Ya olmazsa, ya hayatım tepetaklak olursa diye düşünmeden kendimizi alamayız. Ama ne bilebiliriz ki hayatımızın altının üstünden daha iyi olmayacağını. Başarısızlık insanı yenmez, ümitsizlik yener. Ümitsiz olmadan tekrar dört elle o işe koyulmalıyız. Hayat bazen süprizlerle doludur, iyi olsun diye uğraştığımız bir işte daha iyisiyle karşılaşabiliriz. Bu diğer iş için başarısızlık değil, aksine yeni iş için bir basamaktır.

  • İstikrar, Sabır, Sebat

Anlattığımız altı kuralın hepsinin aslında yedinci kuralla bir bağlantısı vardır. Hayatta sabır ve istikrar olmadan hiçbir şey elde edemeyiz. Bir iş veya yaşantı zor gibi görülebilir. Bu gibi durumlarda hep şunu düşünürüm.

     Kolaysa hemen yaparım, zorsa biraz vakit alır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın