2020 Yılında Dünyanın En Güçlü Ülkeleri ve Orduları

 2020 Yılında Dünyanın En Güçlü Ülkeleri ve Orduları

2020 Yılında Dünyanın En Güçlü Ülkeleri ve Orduları

Dünyada tansiyonun gerildiği dönemlerde en çok merak edilen konulardan biri de ülkelerin güçleridir. Bir ülkenin gücü ekonomiden bağımsız olarak test edildiğinde ilk bakılan unsur askeri güçler olmaktadır. Kendini savunma ve düşmanlarına göz dağı vermek amacıyla pek çok ülke askeri yatırımlara büyük önem vermektedir.

1. Amerika Birleşik Devletleri

Dünya üzerinde askeri bütçesi en yüksek olan ülke ABD’dir. Sıralamada kendisine en yakın 4 ülkenin bütçelerinin toplamında bile daha yüksek bir askeri bütçeye sahip olan ABD’nin askeri imkanlarının sınırsız olduğunu düşünmek yanlış olmaz.

750 milyar dolar askeri bütçesi ile zirveye oturan Amerika Birleşik Devletleri’nin tahmin edilebileceği gibi askeri araçları da oldukça fazladır. Bu kadar yüksek bütçe ile 13.264 adet hava unsurunu da elinde tutan ülke bu unsurların hepsini aktif olarak kullanmaktadır. Aynı zamanda ülkede 2.260.000 askeri personel ordu adına hizmet vermektedir.

2. Rusya

Amerika’dan sonra dünyanın en büyük askeri gücü olan Rusya’nın savunmaya ayırdığı bütçe 48 milyar dolar seviyesindedir. Amerika’nın bütçesi ile kıyaslandığında çok az görünse de bu miktar oldukça yüksektir.

Toplam personel sayısı 3.013.000 olan ülkede 4.160 adet hava unsuru da aktif olarak hizmet vermektedir. Bu hava unsurlarının neredeyse tamamı Rusya’nın kendi üretme kapasitesindedir. Aynı zamanda belirli ülkelere savunma ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için savaş uçağı gibi hava unsurları da satmaktadır. Buna ek olarak ülkenin son derece gelişmiş hava savunma sistemleri de mevcuttur.

3. Çin

Çin ya da uzun adıyla Çin Halk Cumhuriyeti dünyanın en büyük 3. askeri gücü konumundadır. Ülkenin büyük oranda gelişmiş ve hala gelişmeye devam eden ekonomisi bu konuda büyük katkı sağlamıştır. Çin Halk Cumhuriyeti’nin savunmaya ayırdığı bütçe 237 milyar dolar seviyesindedir.

Bunun dışında askeri görevlerde kullanmak üzere görevlendirdiği personel sayısı da 2.700.000 seviyelerindedir. Aktif olarak kullandıkları uçak, insansız hava aracı ve helikopter gibi hava unsurlarının sayısı da 3.200 olarak belirtilmektedir. Bu veriler ülkelerin yaptıkları açıklamalar doğrultusunda askeri envanterlerden alınan bilgilerdir ve her yıl değişen bütçeler ve imkanlar doğrultusunda bilgiler de yenilenmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın